Jak zadbać o swój głos?

Muzycy używają wielu instrumentów, takich jak gitary, skrzypce, bębny, czy wiolonczele. Kiedy zaczynają się one psuć, to zawsze można je wymienić. Nie sposób jednak wymienić najcenniejszego zasobu każdego śpiewaka, czyli jego głosu oraz strun głosowych. Dlatego też każdy, kto lubi śpiewać, powinien zadbać o jak najlepszą kondycję swojego głosu.

Dlaczego zdrowy tryb życia jest ważny?

Nawet najlepszy instrument nie gra dobrze, jeśli nie jest odpowiednio nastrojony. Podobnie jest ze śpiewakami. Nawet jeśli mają oni wielki talent i dużą praktykę, to i tak muszą być zdrowi i wypoczęci, aby wzbić się na wyżyny swoich umiejętności.

Śpiewak powinien więc zadbać o swój organizm. Ważna jest tu między innymi odpowiednia ilość snu. Wielu nauczycieli śpiewu jest nawet w stanie poznać po głosie, czy ich uczeń na zajęcia przyszedł wypoczęty, czy też niewyspany i przemęczony.

Wskazane jest także, by śpiewacy byli aktywni fizycznie. To poprawia kondycję i ogólny stan zdrowia. W dodatku ćwiczenia fizyczne sprawiają, że dużo łatwiej jest kontrolować grupy mięśni, co bezpośrednio wpływa na jakość wokalu. Co równie ważne aktywność ruchowa poprawia umiejętność regulowania oddechu. To zaś jest niezwykle przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba często śpiewa przez długi czas, np. kilka godzin. Co więcej, świadomość swojego ciała sprawia, że łatwiej jest później opanować układy choreograficzne przydatne podczas występów scenicznych.

Jak zadbać o swoje gardło?

Chcąc dobrze śpiewać, powinno się zadbać o cały swój organizm. Szczególnie ważne jest jednak zatroszczenie się o swoje gardło oraz struny głosowe. Wokaliści często zmagają się przecież z wysuszeniem śluzówki znajdującej się w gardle.

Z tego powodu tak ważne jest zachowanie higieny oraz zadbanie o otoczenie, w którym się przebywa. Profesjonalni śpiewacy regularnie konsultują się z foniatrą i często otrzymują od nich specyfiki medyczne, które poprawiają nawilżenie gardła. Wokaliści powinni też dbać o to, by pomieszczenie, w których przebywają, zawierało czyste i odpowiednio nawilżone powietrze.

Zaleca się też, by każdy wokalista pił dużo płynów, a zwłaszcza wtedy, gdy przebywa na próbach lub koncertach. Zdecydowanie odradza się za to palenie wyrobów tytoniowych, które zwiększają ryzyko pojawienia się chorób w obrębie gardła. Wokaliści powinni też wystrzegać się napojów alkoholowych. Ich dieta powinna być bogata w warzywa, owoce i nabiał. Jeszcze jedynym aspektem, na który zwrócić powinni uwagę wokaliści, jest oszczędzanie swojego głosu. Struny głosowe, tak jak i np. mięśnie potrzebują bowiem czasu na regenerację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *