Specyfika salsy kolumbijskiej

O Kolumbii można powiedzieć wiele, w tym także sporo negatywnych rzeczy. Wszakże to stamtąd pochodzą największe kartele narkotykowe. Jednocześnie jednak trzeba przyznać, że Kolumbijczycy to ludzie umiejący się dobrze bawić i cieszyć się życiem. Swoją żywiołową naturę pokazują zaś między innymi poprzez salsę kolumbijską.

Po czym poznać salsę kolumbijską?

Za narodowy taniec Kolumbijczyków uznawana jest cumbia. Salsa to zaś styl taneczny popularny w praktycznie całej Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Nic więc dziwnego, że Kolumbijczycy z czasem połączyli cumbię z salsą. W taki właśnie sposób powstała salsa kolumbijska. Jej elementem charakterystycznym jest dynamiczny ruch bioder. Taniec jest także prowadzony w szybkim tempie i tak jak każda odmiana salsy w znacznej mierze opiera się o improwizację.

Jak nauczyć się salsy kolumbijskiej?

Z zasady salsa kolumbijska jest przeznaczona dla doświadczonych tancerzy. Cechuje ją bowiem wysoki poziom trudności i dynamizm. Większość specjalistów uważa, że kolumbijska odmiana jest zdecydowanie najtrudniejszą wersją salsy.

Tancerz powinien więc wykazać się nie tylko dobrą techniką, ale także i sporą wytrzymałością a także kondycją fizyczną. Zanim przystąpi się więc do nauki salsy kolumbijskiej, lepiej opanować prostsze rodzaje salsy. Przydatna może okazać się praktyczna znajomość mambo.

Jaka historia kryje się za salsą kolumbijską?

Kolumbijska salsa powstała na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w Cali, czyli stolicy Kolumbii. Szybko osiągnęła popularność w krajach latynoamerykańskich, a zwłaszcza w Chile. Przez dziesięciolecia ten styl taneczny nie przebił się jednak na rynkach Ameryki Północnej, Azji i Europy.

To zaczęło się jednak zmieniać w XXI wieku. Niemniej salsa kolumbijska np. w Polsce wciąż jest dość niszowym stylem tanecznym. Jednym z powodów takiej sytuacji może być wysoki stopień skomplikowania tego tańca.

Kolumbia jako kraj salsy

Republika Kolumbii jest znana z wielu rzeczy. Pochodzą z niej bardzo znani piłkarze, tacy jak np. James Rodriguez i Juan Cuadrado, czy piosenkarki, w tym Shakira. Ponadto jest to światowy lider w produkcji szmaragdu. Niemniej wielu Kolumbijczyków jest najbardziej dumnych ze swoich tancerzy, a zwłaszcza tych specjalizujących się w salsie.

Poniekąd między Kolumbią a Kubą toczy się nieformalna rywalizacja o miano „kraju salsy”. Kuba szczyci się swoimi muzykami grającymi salsę oraz tym, że salsa w odmianie kubańskiej jest dużo popularniejsza niż ta kolumbijska. Z drugiej jednak strony to właśnie Kolumbijczycy są zwykle uważani za najlepszych tancerzy salsy na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *