W dzisiejszym świecie przyjęło się śpiewać samemu lub ewentualnie w duecie. Chóry zaś rzadko kiedy osiągają sukces, przynajmniej w tym komercjalnym wydaniu. Jednocześnie śpiewanie w grupie może być świetnym doświadczeniem, zwłaszcza dla osób, które śpiew traktują wyłącznie jako hobby.
Jakie zalety ma śpiew w chórze?
Śpiewanie w pojedynkę bywa dość stresujące. Solista zawsze pozostaje w centrum uwagi, a jego każdy błąd jest szybko wychwytywany przez innych. Wokalista śpiewający w pojedynkę zawsze powinien więc wznosić się na wyżyny swoich umiejętności. W chórze ta swoista odpowiedzialność jest rozłożona na znacznie większą liczbę osób. Można więc śpiewać bez obaw o to, że nie operuje się doskonałą techniką wokalną.
W dodatku chór to doskonała możliwość na przyjemne spędzenie czasu, poznanie nowych ludzi i rozwinięcie kompetencji przydatnych w innych dziedzinach życia, choćby na płaszczyźnie zawodowej i osobistej. Śpiewanie w grupie rozwija zwłaszcza umiejętność współpracy. Wiele osób, które śpiewa w chórze przyznaje, że stało się to ich uzależnieniem. Uzależnieniem, które przynosi jednak same korzyści.
Śpiew w chórze pozwala także nabyć pewności siebie. Nawet te amatorskie chóry od czasu do czasu występują bowiem przed szerszą publiką. Na początku wiąże się to z pewnym stresem, a później staje się już tylko źródłem gigantycznej satysfakcji.