Dziś salsa to jeden z najbardziej popularnych stylów tanecznych. Praktykuje się ją bowiem w praktycznie każdym zakątku świata. Skąd jednak ona się wzięła i jaka historia jest z nią związana?
Dlaczego salsa jest tak popularna?
Dynamizm, żywiołowość, radość, zmysłowość i możliwość improwizacji – salsa czerpie z wszystkiego, co w tańcu jest najlepsze. Należy też zwrócić uwagę, że salsa jest bardzo szerokim terminem. Kryje się pod nim wiele podrodzajów tanecznych.
Wymienić można chociażby salsę kolumbijską, styl Casino, Los Angeles Style, NY style i wiele innych. Każdy z nich rządzi się nieco innymi prawami. Przykładowo jeden rodzaj skupia się na dynamizmie, a drugi na zmysłowości. Poszczególne style są też dopasowane do tancerzy o różnym poziomie zaawansowania. W konsekwencji szeroko pojęta salsa jest dopasowana do potrzeb i możliwości amatorów oraz profesjonalistów z całego świata.
Nazwa, czyli największa tajemnica salsy
Historia salsy jest bardzo długa i ciekawa. Do dziś jednak największą ciekawość wzbudza etymologia tego słowa. Pewne jest to, że w języku hiszpańskim „salsa” oznacza sos. Taniec salsa niczym sos jest zaś połączeniem różnych składników i cechuje się wyrazistością.
Wielu historyków twierdzi jednak, że nazwa tego tańca jest taka a nie inna, z zupełnie innego powodu. W latach 60. ubiegłego wieku popularne było bowiem wymawianie słowa brzmiącego podobnie do „salsa” przez nauczycieli tańca. Wymawiali oni to słowo wtedy, gdy chcieli zachęcić swoich podopiecznych do improwizowania (a improwizacja to także typowa cecha salsy). Jeszcze inni twierdzą zaś, że salsa została spopularyzowana przez wytwórnie muzyczne. Słowo to uznano bowiem za chwytliwe i mogące zwiększyć sprzedaż płyt z muzyką salsa.