Taniec a kontuzje – co trzeba wiedzieć?

Tancerze nie ulegają kontuzjom tak często, jak piłkarze, koszykarze, zawodnicy sportów walki, czy innych sportów kontaktowych. Wcale to jednak nie oznacza, że problem kontuzji w ogóle nie dotyczy tancerzy. Wręcz przeciwnie, często narzekają oni na małe urazy, a czasem też zmagają się z poważnymi uszkodzeniami.

Jakie są najczęstsze kontuzje tancerzy?

Typowe rodzaje kontuzji tancerzy zależą od preferowanego przez nich stylu. Na urazy najbardziej narażeni są ci, którzy praktykują taniec o zacięciu sportowym i np. wykonują skomplikowane figury akrobatyczne. Pojawieniu się kontuzji sprzyja także taniec, w którym często występują gwałtowne ruchy, np. break dance.

Wyjątkowo często tancerze narzekają na bóle w okolicach kręgosłupa. Przytrafiają się im też problemy stawów, a zwłaszcza te w okolicach kolan i stopy. Niemal każdy zawodowy tancerz choć raz w życiu skręcił kostkę.

Jak uniknąć kontuzji?

Nigdy nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka kontuzji. Istnieją jednak sposoby na to, by to ryzyko zmniejszyć. Podstawą jest przeprowadzanie długiej i intensywnej rozgrzewki. Ważne jest również dopasowanie poziomu zaawansowania ćwiczeń do swoich aktualnych umiejętności. Poza tym zawsze należy pamiętać o konieczności zregenerowania organizmu. Kiedy zaś poczuje się nawet mały ból, to powinno się przerwać kontynuowanie ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *