Los Angeles Style, czyli salsa w amerykańskim wydaniu

O Stanach Zjednoczonych Ameryki często mówi się, że jest to kraj zbudowany przez imigrantów. W USA ludzie o różnym pochodzeniu etnicznym łączą różne koncepcje, co często przynosi świetne efekty. Tak też jest i w przypadku Los Angeles Style, czyli salsy w północnoamerykańskim wydaniu.

Co wyróżnia salsę w stylu Los Angeles?

Los Angeles Style, często pisana w formie „LA Style” to salsa, w której tancerze poruszają się po linii (odróżnia ją to np. od salsy kubańskiej, gdzie ruch wykonywany jest po geometrii koła). Najbardziej charakterystyczne są zwroty, które mogą być wykonywane wyłącznie o 180 stopni. W trakcie zmiany kierunku ruchu wykonywana jest figura o nazwie Cross Body Lead. Los Angeles Style czasem jest także spotykane pod nazwą „salsa liniowa” albo „salsa na raz”.

Łatwo też można zauważyć, że w salsie Los Angeles Style pierwszoplanową rolę pełni tancerka. W trakcie tańca może ona zaprezentować swoją zmysłowość. Tancerz zaś dąży do wyeksponowania swojej partnerki.

Bardziej zaawansowani tancerze wplatają w Los Angeles Style zaawansowane figury akrobatyczne oraz spiny, czyli wielokrotne obroty. Całość opiera się więc o dość sztywne reguły. Wciąż jednak widoczne są charakterystyczne elementy każdej salsy, czyli duży dynamizm oraz żywiołowość. Los Angeles Style jest też uważany przez specjalistów za jedną z najbardziej sportowych odmian salsy.

LA Style, a NY Style

W Stanach Zjednoczonych Ameryki salsa została spopularyzowana przez imigrantów. USA jest przy tym tak dużym krajem, że wyodrębniły się w nim różne style tego tańca. Choć Los Angeles Style stał się najbardziej popularnym (zwłaszcza w Polsce), to nie brakuje również zwolenników New York Style znanego też jako „NY Style”.

Pod wieloma względami oba te style są do siebie bardzo podobne. Niemniej LA Style stawia bardziej na akcenty akrobatyczne i sportowe. Tymczasem NY Style uchodzi za jedną z najbardziej romantycznych odmian salsy. W tym przypadku eksponowana jest delikatność i uczuciowość tancerki.

Jak nauczyć się Los Angeles Style?

Pod względem technicznym Los Angeles Style nie jest tak trudnym tańcem, jak chociażby salsa kolumbijska. Jasno określone zasady ruchów sprawiają zaś, że każdy chętny dość szybko opanuje podstawy.

By jednak tańczyć tę salsę na zaawansowanym poziomie, należy na to poświęcić trochę czasu. W Los Angeles Style trzeba wykazać się dobrą kondycją fizyczną. Czasem potrzebna jest nawet spora siła, gdy chce się wykonywać figury akrobatyczne. Znacznie prościej jest nauczyć się NY Style, w tym przypadku trzeba jednak zwrócić znacznie większą uwagę na ekspresję i okazywane w tańcu emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *