Rapowanie to jedna z bardziej kontrowersyjnych technik wokalnych. Z jednej strony cieszy się ona ogromną popularnością w dzisiejszych czasach. Z drugiej można trafić na opinie, które uważają, że traktowanie rapu jako techniki wokalnej jest pozbawione sensu. Często można nawet spotkać się z tezą, że raperami zostają osoby, które… nie potrafią śpiewać.
Rap, a śpiew
Rap to muzyka, która pozwala osiągnąć dużą popularność i sukces komercyjny. Często okazuje się jednak, że od samej techniki wykonywania rapu ważniejsze znaczenie ma przekaz tekstowy i prezentowany styl życia.
Niemniej każdy raper musi dbać o swoją technikę wokalną. Jeśli nie opanuje śpiewu w przynajmniej podstawowym stopniu, to jego szanse na przebicie się będą małe. Chcąc zostać raperem, uwagę trzeba zwrócić między innymi na:
- Dykcję – w rapie przekaz tekstowy jest kluczowy, a śpiew bardzo szybki. Istotne jest więc to, by rapować wyraźnie i zrozumiale dla słuchaczy. Z drugiej strony zdarzają się raperzy, którzy mają pewne wady wymowy, a i tak cieszą się wielką popularnością.
- Regulację oddechu – raperzy wypowiadają mnóstwo słów w trakcie każdego utworu. Mogą to zrobić tylko wtedy, gdy zapanują nad tempem swojego oddechu.
- Urozmaicenie brzmienia – popularni raperzy często różnie modulują głosem, tak by zaskakiwać słuchaczy.