Z całą pewnością aktywność ruchowa związana z tańcem może pozytywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne. Nie należy jednak zapominać o tym, że taniec ma także świetny wpływ na kondycję psychiczną, samopoczucie i zadowolenie z życia.
Taniec najlepszym lekarstwem na problemy psychiczne?
Sam taniec raczej nie rozwiąże poważnych schorzeń natury psychicznej, takich jak nerwica, depresja itp. Z pewnością jednak można go potraktować jako aktywność sprzyjającą powróceniu do dobrej kondycji psychicznej i to z kilku powodów.
Po pierwsze podczas każdej aktywności fizycznej, w tym tańca, organizm wydziela endorfiny i serotoninę, czyli tzw. hormony szczęścia. Wielu tancerzy staje się wręcz od nich uzależnionych, a ich samopoczucie jest najlepsze podczas prób tanecznych i tuż po nich.
Taniec często pochłania zarówno ciało, jak i umysł człowieka. W konsekwencji jest on w stanie choć na chwile zapomnieć o wszelkich problemach i czerpać radość z życia. Z tego powodu taniec to świetny sposób na odreagowanie stresu.
Czy taniec zwiększa pewność siebie?
Praktykowanie tańca sprawia, że człowiek lepiej poznaje swoje ciało i poprawia koordynację ruchową. Doświadczonych tancerzy często wyróżnia prosta sylwetka i pewny krok, czyli cechy charakterystyczne dla ludzi pewnych siebie.
Mało co wpływa tak pozytywnie na ludzką sylwetkę, jak taniec. Pozwala on wyrzeźbić wszystkie partie mięśniowe i spalić zbędne kalorie. Tancerze zwykle mogą pochwalić się pięknym ciałem, co bezpośrednio wpływa na ich poziom pewności siebie. W przypadku tańca nie ma też ryzyka „przesadzenia” z ćwiczeniami, co jest czasem spotykane np. wśród osób przebywających na siłowniach, które mają aż nadmiernie umięśnione ciało.
Taniec, a relacje społeczne
Człowiek jest istotą społeczną, a jego kondycja psychiczna w dużej mierze zależy od relacji z innymi ludźmi. Zajęcia taneczne to zaś sposób na poznanie wielu nowych i ciekawych osób, z którymi można nawiązać relację. W dodatku taniec w parach wręcz wymusza bliskie poznanie drugiego człowieka. Bez cienia wątpliwości praktykowanie tańca poprawia więc relacje międzyludzkie i stan ich zdrowia psychicznego.